niedziela, 19 sierpnia 2012

Przygody Merlina - streszczenia wszystkich odcinków

 Zauważyłam, że nigdzie w internecie nie można znaleźć krótkiego streszczenia wszystkich odcinków serialu "Przygody Merlina", dlatego też postanowiłam zamieścić je na moim blogu.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat wybranego odcinka lub obejrzeć go online, kliknij w link pod jego tytułem.1x01 (1) Wołanie smoka / The Dragon's Call
(opis odcinka | odcinek online)
Matka wysyła młodego Merlina do Camelot, gdyż wierzy, że tam czeka go przyszłość lepsza niż w małej rodzinnej wsi. Merlin trafia pod opiekę Gajusza i zostaje jego uczniem. Mędrzec szybko odkrywa, że chłopiec posiada magiczne zdolności, za które na dworze króla Uthera można zostać skazany. Zaintrygowany swoim darem Merlin próbuje dowiedzieć się, jakie jest jego przeznaczenie.

1x02 (2) Valiant 
(opis odcinka | odcinek online)
Król Uther organizuje turniej, w którym książę Artur zmierzy się z pozostałymi rycerzami. Do walki staje niejaki sir Valiant, który posiada tajną, magiczną broń. Walka z nim oznacza śmierć, a następny w kolejce do starcia jest przyszły król. Merlin odkrywa podstęp Valianta i próbuje ostrzec Artura o grożącym mu niebezpieczeństwie. Czy ktoś uwierzy słowom zwykłego chłopca?

1x03 (3) Znak Nimueh / The Mark of Nimueh
(opis odcinka | odcinek online)
 Camelot staje w obliczu niebezpieczeństwa. Rozprzestrzeniająca się śmiertelna plaga sieje postrach wśród mieszkańców. Król nakazał wszcząć poszukiwania sprawcy, lecz nie będzie to takie łatwe. Ostatecznie skazuje na śmierć Gwen. Przed Merlinem stoi nie lada wyzwanie: żeby ocalić jej życie, musi połączyć swoje siły z Arturem i Morganą, żeby odnaleźć prawdziwego winowajcę. Przed nimi niebezpieczna podróż. Czy wrócą z niej żywi?

1x04 (4) Zatruty kielich / The Poisoned Chalice
(opis odcinka | odcinek online)
Król Camelotu urządza ucztę z okazji zawarcia pokoju. Stwarza to dla Nimueh idealną okazję do zemszczenia się na Merlinie za pokrzyżowanie jej szyków. Podstępnie zatruwa kielich, z którego pije chłopak. Młody magik rozpoczyna walkę ze śmiercią. Uratować go może tylko antidotum, lecz do zdobycia ostatniego składnika konieczna jest niesamowita odwaga. Artur długo się nie waha i wkrótce wyrusza na jego poszukiwanie. Jednak Nimueh zrobi wszystko, co w jej mocy, by temu zapobiec...

1x05 (5) Lancelot
(opis odcinka | odcinek online)
 Merlin zostaje ocalony od śmierci z łap przerażającej skrzydlatej bestii przez dzielnego młodzieńca o imieniu Lancelot, który marzy, by zostać rycerzem Camelotu. W dowód wdzięczności Merlin daje mu sfałszowane dokumenty potwierdzające jego szlacheckie pochodzenie, dzięki którym odważny młodzian ma szansę spełnić swój sen. Gdy okazuje się jednak, że skrzydlatą bestią jest Gryf, dobry uczynek Merlina może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla Lancelota, ale i dla Camelotu.

1x06 (6) Lek na wszystkie choroby / A Remedy to Cure All Ills
(opis odcinka | odcinek online)
 Gajusz nie jest w stanie uleczyć chorującej Morgany. W mieście nieoczekiwanie pojawia się tajemniczy medyk Edwin Muirden, który może uzdrowić dziewczynę. Gajusza zaczynają dręczyć obawy, gdy okazuje się, że Edwin zdobywa sympatię dworzan, wykorzystując swój urok osobisty. Rodzi się zatem pytanie, czy za jego szlachetnymi uczynkami czai się jakiś mroczny cel?

1x07 (7) Bramy Avalonu / The Gates of Avalon
(opis odcinka | odcinek online)
 Artur i Merlin ratują młodą kobietę i jej ojca przed bandą zbirów. Artur traci zmysły na widok ocalonej Sophii i proponuje jej przeprowadzkę do Camelotu. Jak się później okazuje, nie tylko Merlin ma podejrzenia co do nowych gości w mieście. Morgana budzi się z koszmaru, w którym widziała śmierć Artura z rąk pięknej młodej kobiety, po czym odkrywa z przerażeniem, że kobietą ze snu jest Sophia.
1x08 (8) Początek końca / The Beginning of the End
(opis odcinka | odcinek online)
 Kiedy w Camelocie zostaje pojmany druid i jego uczeń, Morgana i Merlin ukrywają chłopaka przed strażą Uthera, choć nie są w stanie zapobiec egzekucji starca. Uther zapowiada, że osoba dająca schronienie małemu chłopcu będzie musiał się liczyć z surowymi konsekwencjami. Morgana i Merlin postanawiają po kryjomu wyprowadzić chłopaka z Camelotu, ale ku swemu zaskoczeniu młody czarodziej dostaje wiadomość od Wielkiego Smoka, że nie może przyłożyć do tego ręki.
1x09 (9) Excalibur
(opis odcinka | odcinek online)
Uther musi się zmierzyć z koszmarami swojej przeszłości, gdy tajemniczy mężczyzna przerywa uroczystość z okazji urodzin Artura i rzuca wyzwanie rycerzom Camelotu. Czarny Rycerz, którego podobno nie można w żaden sposób powstrzymać, bez trudu pokonuje swoich przeciwników, ale nadal pozostaje pytanie, kim jest i dlaczego wzbudza tak wielki niepokój Uthera? 

1x10 (10) Moment prawdy / The Moment of Truth
(opis odcinka | odcinek online)
Rodzinna wioska Merlina - Ealdor, zostaje zaatakowana przez najeźdźców, którymi dowodzi siejący postrach Kanen. Uther nie kwapi się, aby ruszyć na pomoc, jako że wyjście poza granice Camelot oznaczałoby wypowiedzenie wojny. Merlin opuszcza Camelot, aby pomóc w obronie swojego miasta i z zaskoczeniem odkrywa, że z pomocą idą mu Morgana, Gwen i Artur. Młody czarodziej staje jednak przed olbrzymim dylematem: czy ma uratować miasto, czy nie ujawniać swoich magicznych umiejętności przed Arturem? 

1x11 (11) Labirynt Gedref / The Labyrinth of Gedref
(opis odcinka | odcinek online)
Zabijając jednorożca, Artur sprowadza klątwę na Camelot. W mieście panuje susza i zaraza, a czasu na zdjęcie klątwy pozostało niewiele. Tajemniczy Anhora, opiekun jednorożców, mówi Arturowi, że to on jest odpowiedzialny za sprowadzenie głodu na Camelot. Aby zdjąć klątwę, będzie musiał poddać się próbom, które mają wykazać, że jest człowiekiem czystego serca.

1x12 (12) Zabić króla / To Kill the King
(opis odcinka | odcinek online)
Kiedy ojciec Gwen, Tom, nieświadomie pomaga zbiegłemu czarownikowi zamienić ołów w złoto, zostaje pojmany i staje przed sądem oskarżony o zdradę. Uther pozostaje nieczuły na prośby Artura i Morgany i zapowiada, że jeśli Tom okaże się winny, to czeka go śmierć. Merlin dowiaduje się o planach zabicia Uthera, lecz czy podejmie kroki, aby do tego nie dopuścić, czy będzie czekał, aż to się stanie? 

1x13 (13) Le Morte d'Arthur
(opis odcinka | odcinek online)
 Artur udaje się na polowanie, w trakcie którego napotyka na swojej drodze potworne stworzenie, którego nigdy wcześniej nie widział. Gajusz przypomina sobie, że jest to stwór powstały z koszmarów byłego króla. Ukąszenia bestii są śmiertelne. W trakcie kolejnego spotkania z potworem Artur zostaje ugryziony, a jego życie wisi na włosku. Merlin dostaje polecenie odnalezienia Wyspy Błogosławionych, której mieszka czarodziejka Starej Religii - Nimueh, posiadająca moc ocalenia przyszłego króla. Jednak wszystko ma swoja cenę. Aby uratować życie jednej osoby, trzeba poświęcić życie innej.

2x01 (14) Klątwa Korneliusza Sigana / The Curse of Cornelius Sigan
(opis odcinka | odcinek online)
Król Uther Pendragon, wiedziony żądzą bogactwa zleca wykopaliska pod zamkiem Camelot, gdzie odkryty zostaje grobowiec najpotężniejszego czarnoksiężnika wszech czasów, Korneliusza Sigana. Ogromny klejnot, spoczywający na posągu przyciąga śmiałków chcących go zdobyć. Wieści o bezcennym znalezisku docierają do szajki miejscowych złodziejaszków, którym przewodzi oszust Cedric. Merlin kolejny raz ratuje życie Arturowi, ale musi ukrywać swoje czarodziejskie umiejętności, więc Cedric zaskarbia sobie wdzięczność księcia i zdobywa posadę na dworze. Tymczasem Gajusz podejrzewa, że Korneliusz Sigan znalazł magiczny sposób przezwyciężenia śmierci... 

2x02 (15) Dawna i przyszła królowa / The Once and Future Queen
(opis odcinka | odcinek online)
Król Odyn, zrozpaczony po stracie syna, wyznacza cenę za głowę księcia Artura. Zlecenia podejmuje się płatny zabójca Myror. W tym czasie Artur, nie zdający sobie sprawy z grożącego mu niebezpieczeństwa, decyduje się wziąć udział w kolejnym turnieju i wystąpić in cognito. Za namową Merlina zatrzymuje się w domu Ginewry. Tymczasem Myror zakrada się do zamku i odkrywa, że Artur wbrew pozorom nie opuścił królestwa. Postanawia stanąć w turniejowe szranki jako zwykły rycerz, by zabić księcia na oczach króla Uthera. 

2x03 (16) Początek koszmaru / The Nightmare Begins
(opis odcinka | odcinek online)
Lady Morgana ma koszmarne sny. Pewnej nocy, gdy śpi w jej komnacie wybucha ogień. Nikt nie wie, jak wzniecono pożar. Ona jednak domyśla się, że sprawiły to jej niezwykłe zdolności. Obawia się, że nie będzie w stanie nad nimi zapanować. Merlin postanawia jej pomóc, więc pyta o radę Wielkiego Smoka. Dowiaduje się, że jeśli Morgana pozna siłę swojej mocy, może mieć to zgubne skutki dla całego królestwa. Pomóc mogą jej tylko druidzi. Merlin wskazuje Morganie do nich drogę. Dziewczyna pod osłoną nocy wymyka się z zamku. Król Uther podejrzewa, że została porwana i zarządza poszukiwania.

2x04 (17) Lancelot i Ginewra / Lancelot and Guinevere
(opis odcinka | odcinek online)
Morgana w towarzystwie Ginewry i w asyście zbrojnej straży opuszcza zamek Camelot. Chce udać się na grób swojego ojca, ale napadają na nich zbójnicy. Obie zostają uprowadzone. W drodze Morganie udaje się uciec, ale Ginewra zostaje w niewoli. Obawiając się gniewu zleceniodawcy napadu, herszt bandy przedstawia służącą jako Morganę. Hengist, nieświadomy, że doszło do zamiany, wysyła do zamku Camelot żądanie okupu za królewską wychowanicę.

2x05 (18) Piękno i bestia cz. I / Beauty and the Beast Part 1
(opis odcinka | odcinek online)
Król Uther zakochuje się w Lady Catrinie. Nie wie, że jego wybranka jest tak naprawdę budzącym obrzydzenie, przebiegłym trollem. Przeistoczony w Lady Catrinę troll przybywa na zamek Camelot, podając się za jedyną ocalałą z rzezi księżniczkę z zaprzyjaźnionego kraju. Gajusz i Merlin, którzy znają prawdziwą Catrinę, orientują się, że król padł ofiarą podstępu. Tymczasem zbliża się ceremonia zaślubin fałszywej Catriny z Utherem. 

2x06 (19) Piękno i bestia cz. II / Beauty and the Beast Part 2
(opis odcinka | odcinek online)
Merlin wie już, że Catrina naprawdę jest trollem. W dniu zaślubin rzuca ona na czarodzieja fałszywe oskarżenie i władca Camelotu nakazuje Merlina uwięzić. Artur uprzedza przyjaciela i nakazuje mu ucieczkę.

2x07 (20) Łowca czarownic / The Witchfinder
(opis odcinka | odcinek online)
 Władca Camelotu postanawia ostatecznie rozprawić się z magią w swoim królestwie. Na jego wezwanie przybywa Aredian, złowieszczy łowca czarownic. Szybko ma za sobą pierwsze sukcesy w łapaniu wróżek i czarnoksiężników. Wskazuje również na Merlina i Morganę jako tych, którzy parają się magią. Okrutny łowca wkracza do pracowni Gajusza i znajduje magiczny amulet. Sytuacja staje się śmiertelnie groźna, mimo to Gajusz bez cienia lęku bierze całą winę na siebie. Król pomimo sprzeciwu Artura zgadza się, by Aredian poddał nadwornego lekarza torturom.

2x08 (21) Grzechy ojca / The Sins of the Father
(opis odcinka | odcinek online)
Uroczystość pasowania na rycerzy na zamku Camelot przerywa wtargnięcie tajemniczego wojownika, który wyzywa Artura na pojedynek. Okazuje się, że pod zbroją kryje się piękna dziewczyna, Morgause. Artur nie chce walczyć z kobietą, ale wedle kodeksu rycerskiego musi stanąć do walki, bo zostanie ogłoszony tchórzem. Merlin martwi się o przyjaciela i wybiera się z sekretną misją do Morgause, by odwołała pojedynek...

2x09 (22) Pani Jeziora / The Lady of the Lake
(opis odcinka | odcinek online)
Młody czarodziej jest świadkiem, jak Łowca Nagród przywozi na zamek w Camelocie zamkniętą w żelaznej klatce dziewczynę, która jest podejrzewana o uprawianie magii. Będąc pod jej dużym wrażeniem, postanawia ją uwolnić. Okazuje się, że jest ona druidką i ma na imię Freya. Grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo, więc Merlin zabiera ją w bezpieczne miejsce i opiekuje się nią. Młody czarodziej decyduje się opuścić Camelot, by ją ocalić. 

2x10 (23) Słodkich snów / Sweet Dreams
(opis odcinka | odcinek online)
Władca Camelotu organizuje pokojową konferencję władców pięciu królestw. Na zamku zjawia się między innymi król Olaf w towarzystwie córki Vivian. Piękna dziewczyna wywiera ogromne wrażenie na Arturze. Im bardziej go ona wyśmiewa i odrzuca, tym mocniej on pragnie podbić jej serce. W końcu je zdobywa za sprawą miłosnego eliksiru. Tymczasem Ginewra cierpi z powodu zdrady ukochanego. Merlin próbuje odkryć, jak mogło dojść do tego, że Artur tak szybko zakochał się w innej.

2x11 (24) Przebudzenie czarownicy / The Witch's Quickening
(opis odcinka | odcinek online)
Banda rozbójników pod wodzą Alvarra napada na poczet rycerski zmierzający do Camelotu. Przebrani w rycerskie zbroje przedostają się na królewski zamek. Alvarr chce się zemścić na królu Utherze, który doprowadził do śmierci jego rodziców. Wraz z przewodnikiem Mordredem, kilkuletnim chłopcem, namawiają Morganę, by dołączyła do ich spisku. Planują przedostać się do królewskiego skarbca i wykraść magiczny kryształ, który daje niezwykłą moc. 

2x12 (25) Ognie Idirsholas / The Fires of Idirsholas
(opis odcinka | odcinek online)
Morgause za pomocą magicznego zaklęcia budzi do życia krwiożercze bestie. Legenda głosi, że to dawni rycerze przemienieni w potwory. Tymczasem Merlin towarzyszy Arturowi w wyprawie do Idirsholas. Rycerze wpadają w pułapkę zastawioną przez kamiennych wojowników. Morgana udaje się na spotkanie z Morgause. Przyłącza się do spisku przeciwko królowi Utherowi. 

2x13 (26) Ostatni Władca Smoków / The Last Dragonlord
(opis odcinka | odcinek online)
Wielki smok pustoszy okolicę ogniem i zabija niewinnych ludzi. Artur dowodzi obroną zamku. Ratując Ginewrę, zostaje ranny. Merlin jest załamany, bo jego magia nie jest w stanie powstrzymać skrzydlatego najeźdźcy. Gajusz podpowiada, że potrzebny jest Balinor, władca smoków. Artur wraz z Merlinem wyruszają z misją odszukania go. 

3x01 (27) Łzy Uthera Pendragona cz. I / The Tears of Uther Pendragon Part 1
(opis odcinka | odcinek online)
Książę Artur przemierza kraj w poszukiwaniu Lady Morgany. Nieoczekiwanie odnajduje ją w lesie. Wszyscy cieszą się z jej powrotu, zwłaszcza król. Tylko Merlin ma złe przeczucia. Tymczasem Morgana wymyka się w nocy z zamku do lasu, na spotkanie ze swoją przyrodnią siostrą, wiedźmą Morghause, która nienawidzi Pendragona. Kobiety chcą użyć czarów i sprawić, by Uther zaczął tracić zmysły. Przez magiczny korzeń mandragory dręczą go odtąd koszmarne wizje. Gdy wieści o szaleństwie króla dotrą do jego poddanych, królestwo zacznie upadać. Morghause spotyka się z królem Cenredem, by skusić go wizją łatwego zwycięstwa. Wkrótce rozpoczyna się bitwa o Camelot...

3x02 (28) Łzy Uthera Pendragona cz. II / The Tears of Uther Pendragon Part 2
(opis odcinka | odcinek online)
Wielki Smok uratował Merlina i pomaga mu wrócić do Camelotu. Uprzedza młodego czarodzieja, że jego los jest związany z losem Morgany. Oboje potrafią władać magią, ale ona kieruje się wyłącznie złymi pobudkami. Merlin wraca do zamku i informuje Gajusza, że to Morgana spiskuje przeciw Utherowi. To ona zostawia korzeń mandragory w sypialni króla, by przywołać u niego potworne wizje. Z tajemniczych powodów Pendragon nadal nie dostrzega prawdziwej natury Morgany. Tymczasem zwiadowcy donoszą, że odwieczny wróg, król Cenred, zmierza na Camelot na czele ogromnej armii. Z powodu koszmarnych wizji król nie może kierować obroną zamku. Artur przejmuje dowództwo. Camelot przygotowuje się do oblężenia...

3x03 (29) Złoto goblina / Goblin's gold
(opis odcinka | odcinek online)
 Merlin przez przypadek otwiera magiczne wrota ukryte w królewskiej bibliotece. Za drzwiami znajduje się tajemnicza skrzynia. Gdy młody czarodziej ją otwiera, uwalnia Goblina - złośliwego i niezwykle niebezpiecznego stwora. Wkrótce powoduje on wielkie zamieszanie na dworze królewskim. W wyniku jego działań król łysieje, a Gajusz, dotąd powściągliwy i kulturalny, zaczyna zachowywać się bardzo niestosownie. Merlin musi znaleźć sposób, by przechytrzyć Goblina. Jego jedyną słabością jest złoto. Stwór nie daje się jednak nabrać i udaje mu się uniknąć pułapki zastawionej przez młodego czarodzieja. W akcie zemsty Gajusz, opętany przez Goblina, oskarża Merlina o czary i nakazuje zamknąć go w lochu.

3x04 (30) Gwaine
(opis odcinka | odcinek online)
Artur i Merlin wdają się w bójkę w karczmie. W ostatniej chwili z pomocą przybywa im zawadiaka Gwaine. W walce zostaje poważnie ranny i trafia pod opiekę Gajusza. Gdy wraca do zdrowia zaczyna podrywać Ginewrę, co nie podoba się Arturowi. Tymczasem herszt bandy, która napadła na niego i Merlina przygotowuje zemstę. Kupuje magiczne miecze i kryształy. Pozwalają one ich posiadaczom przyjąć kształt osoby, której krwi dotkną. Niedługo potem bandyta wraz ze swoim kompanem atakuje dwóch rycerzy zmierzających na turniej do Camelotu. Pod postaciami sir Oswalda i sir Ethana przestępcy udają się na zamek. Ich celem jest zabicie Artura. Wkrótce Merlin odkrywa plan bandytów. Jako sługa nie może jednak oskarżyć rycerzy bez powodu. Musi użyć podstępu, by uratować życie następcy tronu.

3x05 (31) Kryształowa grota / The Crystal Cave
(opis odcinka | odcinek online)
Merlin i Artur uciekają przed bandą zbirów. Przez przypadek wpadają do Wąwozu Zmarłych Królów. Wkrótce Artur zostaje trafiony strzałą i umiera. Młody czarodziej jest zrozpaczony. Niedługo potem spotyka on tajemniczego starca, który zabiera go do Kryształowej Groty. Na jej skałach namalowane są obrazy wydarzeń z przeszłości i przyszłości. Tymczasem Artur w cudowny sposób wraca do życia i razem z Merlinem udaje się w drogę powrotną do Camelotu. Młody czarodziej ciągle nie może zapomnieć o przepowiedniach, które widział w jaskini. Sen z powiek spędza mu zwłaszcza jedna wizja. Morgana morduje w niej śpiącego Uthera Pendragona. Merlin postanawia działać, by zapobiec tragedii. Udaje mu się powstrzymać Morganę. Niestety dziewczyna zostaje ranna i zapada w śpiączkę. Wkrótce przepowiednia zaczyna się spełniać...

3x06 (32) Inna / The Changeling
(opis odcinka | odcinek online)
Król Uther ogłasza Arturowi, że znalazł dla niego żonę. Ma poślubić Elenę, dzięki czemu sojusz z lordem Godwynem zostanie umocniony. Następca tronu nie jest tą wiadomością zachwycony. Kocha Ginewrę, jednak ich miłość w obecnych warunkach jest bez szans. Tymczasem Gajusz wpada w oko niani Eleny, Grunhildzie. Wkrótce okazuje się, że jest ona czarownicą, która pomaga czarnoksiężnikowi Sidhe'owi osadzić jedną ze swoich poddanych na tronie Camelotu. W dzieciństwie za sprawą magicznego zaklęcia do wnętrza Eleny dostała się zła wróżka, która ma się ujawnić po tym, jak księżniczka wyjdzie za mąż. Nadchodzi dzień oświadczyn Artura. Merlin nie może dopuścić, by jego przyjaciel popełnił największy błąd swojego życia.

3x07 (33) Zamek Fyrien / The Castle of Fyrien
(opis odcinka | odcinek online)
Król Cenred wraz z wiedźmą Morgause i Morganą zlecają porwanie Ginewry. Chcą w ten sposób zwabić w zasadzkę Artura, a następnie go zabić. W niewoli dziewczyna spotyka swojego brata Elyana, z którym od dawna nie miała kontaktu. Cenred żąda, by sprowadziła do niego Artura. W zamian on uwolni jej brata. Tymczasem Merlin i Artur wyruszają na poszukiwania Ginewry. Dziewczyna opowiada następcy tronu o swoich kłopotach. Ten postanawia jej pomóc i we trójkę udają się do zamku Fyrien, siedziby Cenreda. Wkrótce dołącza do nich Morgana. 

3x08 (34) Oko feniksa / The Eye of the Phoenix
(opis odcinka | odcinek online)
Artur wybiera próbę, która dowiedzie, że jest godny przejęcia władzy w Camelocie. Książę decyduje się wyruszyć do tajemniczej krainy rządzonej prze mitycznego Króla Rybaka. Według legendy on nadal żyje i zajmuje się czarną magią. Jak dotąd nikt nie wrócił z opanowanych przez niego terenów. Artur, niezrażony ostrzeżeniami, udaje się w samotną wędrówkę. Morgana daje mu na szczęście magiczny amulet. Wkrótce okazuje się, że to zaklęte przez Morgause Oko Feniksa, które sprowadza śmierć na osobę, która go posiada. Gdy Merlin dowiaduje się o podstępnym planie Morgany, razem z Gwainem rusza na ratunek Arturowi. 

3x09 (35) Miłość w czasach smoków / Love in the Time of Dragons
(opis odcinka | odcinek online)
W Camelocie mnożą się przypadki cudownych uzdrowień. Król Uther podejrzewa, ze ktoś posłużył się magią. Gajusz domyśla się, kto mógł uratować życie śmiertelnie chorym ludziom. Nocą wymyka się z zamku i udaje się na spotkanie z Alice, miłością swojego życia. Czarodziejce grozi wielkie niebezpieczeństwo, gdyż król nie ma litości dla posługujących się czarami. Merlin przypadkowo odkrywa, że ukochana Gajusza wcale nie ma tak dobrych intencji, jak mogłoby się początkowo wydawać. Młody czarodziej dowiaduje się, że jest ona pod wpływem potężnego starożytnego stwora Mantykora. Wkrótce król Uther zażywa lekarstwo, po którym traci przytomność. Oskarżonym o otrucie władcy zostaje Gajusz. Lekarz zostaje wtrącony do więzienia i skazany na śmierć. Merlin zdaje sobie sprawę, że w obecnej sytuacji tylko czary mogą uratować życie Uthera i ocalić Gajusza. 

3x10 (36) Królowa serc / Queen of Hearts
(opis odcinka | odcinek online)
Morganę nieustannie męczy koszmar, w którym Ginewra jest koronowana na królową. Staje się coraz bardziej okrutna i żąda zemsty na całym rodzie Pendragona. Oliwy do ognia dolewa wiedźma Morgause, która przestrzega przed sennymi wizjami, które mogą okazać się prorocze. Żąda, by przyrodnia siostra zniszczyła wszystko co łączy Artura i Ginewrę. Morgana knuje intrygę, w wyniku której król każe uwięzić syna, a jego ukochaną skazuje na stos za stosowanie magii. Merlin, który nie może ujawnić swojej prawdziwej tożsamości, stara się pomóc przyjaciołom. 

3x11 (37) Cień czarodzieja / The Sorcerer's Shadow
(opis odcinka | odcinek online)
Raz na dziesięć lat w Camelocie odbywa się niezwykły turniej. Udział w nim może wziąć każdy, a jedyną regułą jest brak reguł. W poprzednich zawodach zwyciężył Uther Pendragon, którego Morgana namawia do ponownego startu. Wśród uczestników jest też chłopiec o imieniu Gilli. Ku zaskoczeniu wszystkich pokonuje on silniejszych od siebie rycerzy. Merlin zauważa, że aby zwiększyć swoje szanse, pomaga sobie magią. Czarodziej uprzedza go, by był ostrożny w stosowaniu magicznych zaklęć. Jeśli zostanie zdemaskowany, czeka go śmierć. Tymczasem naprzeciw siebie stają król Uther i książę Artur...

3x12 (38) Przybycie Artura cz. I / The Coming of Arthur Part 1
(opis odcinka | odcinek online)
Król Uther dowiaduje się o istnieniu magicznego Kielicha Życia, z którego woda czyni ludzi nieśmiertelnym. Władca obawia się, że jeśli dostanie się on w niepowołane ręce, Camelotowi może grozić wielkie niebezpieczeństwo. Wysyła więc Artura z misją odzyskania starożytnego artefaktu. Ten zabiera ze sobą Merlina. Niedługo potem obaj zostają porwani przez handlarzy niewolników. W obozie spotykają Gwaine'a. We trzech udaje im się przechytrzyć strażników i uciec. Wkrótce docierają do jaskini Druidów, w której przechowywany jest Kielich. Isledir, najstarszy z kapłanów, przekazuje magiczne naczynie Merlinowi. Czarodziej długo nie cieszy się z jego posiadania, gdyż zostaje napadnięty i traci cenny przedmiot. W wyniku walk Artur odnosi poważne rany. Tymczasem Morgause, wykorzystując moc Kielicha, zamierza przeobrazić wojska Cenreda w niezniszczalną armię. Wkrótce napada ona na Camelot. Cytadela zamku upada... 

3x13 (39) Przybycie Artura cz. II / The Coming of Arthur Part 2
(opis odcinka | odcinek online)
Król Uther zostaje wtrącony do lochu, a na tronie zasiada Morgana. Nowa królowa za każdy przejaw nieposłuszeństwa karze poddanych śmiercią. Camelot popada w ruinę. Tymczasem Artur i Merlin przebywają w jaskini daleko od królestwa. Wkrótce razem z Gwainem, Lancelotem, Elyanem i Percivalem ruszają do boju z nieśmiertelną armią Morgany. Jedynie moc magicznego Excalibura może zniszczyć potężne wojska i ocalić Camelot od całkowitego upadku. 

4x01 (40) Najczarniejsza godzina cz. I / The Darkest Hour Part 1
(opis odcinka | odcinek online)
Morgause jest bliska śmierci. Zrozpaczona Morgana doprowadza do uwolnienia demonicznych sił, które zabijają każdego, kto zostanie przez nie dotknięty. Merlin staje przed wyjątkowo trudnym wyzwaniem. Wspiera go Arthur wraz z grupą młodych rycerzy. Sprzyja im również duch Uthera Pendragona. 

4x02 (41) Najczarniejsza godzina cz. II / The Darkest Hour Part 2
(opis odcinka | odcinek online)
 Losy królestwa nadal są niepewne. Bezwzględna Morgana może zaatakować w każdej chwili. Mimo to Arthur musi kontynuować swoją misję i poskromić demoniczną istotę, zwaną Dorochą. Tymczasem Lancelot pośpiesznie wraca na zamek, wioząc ze sobą ciężko rannego Merlina. Młody czarownik jest umierający po kontakcie z Dorochą. Rycerze wyruszają w pełną niebezpieczeństw podróż na Wyspę Błogosławionych. Nie mają pojęcia, jaką ofiarę planuje tam złożyć Arthur.

4x03 (42) Zły dzień / The Wicked Day
(opis odcinka | odcinek online)
Zbliża się dzień urodzin księcia Arthura. Z tej okazji jego bliscy i poddani z zamku Camelot przygotowują uroczyste przyjęcie. Tymczasem dawny wróg przyszłego monarchy, król Odin, postanawia wykorzystać imprezę i zemścić się na Arthurze. Wynajmuje płatnego zabójcę, aby wmieszał się w tłum gości i w odpowiednim momencie zaatakował księcia. W efekcie działań Odyna w królestwie zaczyna panować chaos. Merlin robi wszystko, by opanować sytuację i zapobiec katastrofie. Arthur zostaje koronowany na króla. 

4x04 (43) Aithusa
(opis odcinka | odcinek online)
Na zamek przybywa Julius Borden, tajemniczy przybysz. Posiada on ważne wiadomości na temat magicznego sekretu, który może na zawsze zmienić losy królestwa. Borden prosi o pomoc w poszukiwaniach ostatniej, trzeciej części klucza do grobowca Ashkanara. W tym starożytnym mauzoleum spoczywa bowiem niezwykły skarb skarb, ostatnie zachowane jajo smoka. Mimo ostrzeżeń Gaiusa Merlin postanawia zaufać Bordenowi i pomóc mu odnaleźć brakującą część klucza. 

4x05 (44) Jaki ojciec, taki syn / His Father's Son
(opis odcinka | odcinek online)
Król Arthur staje przed pierwszym poważnym wyzwaniem od czasu koronacji. W wyniku nierozważnej decyzji zabija Caerleona, władcę krainy o tej samej nazwie. Zszokowany pomyłką przyjaciel Merlina proponuje wdowie po zamordowanym, królowej Annis, zadośćuczynienie za wyrządzoną krzywdę. Jego zdaniem najlepszym wyjściem będzie bitwa armii obu królestw, w której stawką jest władza nad Caerlon lub połowa terytorium Camelot. Morgana wyczuwa, że jest to okazja do zgładzenia Arthura. Szuka więc porozumienia z Annis. 

4x06 (45) Sługa dwóch panów / A Servant of Two Masters
(opis odcinka | odcinek online)
Młody czarodziej wpada w ręce Morgany, która postanawia go wykorzystać w walce o władzę. Przywołując starożytne, magiczne moce, bezwzględna kobieta przekształca Merlina w idealnego zabójcę. Od tej pory głównym celem Merlina staje się zgładzenie Arthura. Życie młodego króla i przyszłość królestwa są w wielkim niebezpieczeństwie. 

4x07 (46) Tajemny wspólnik / The Secret Sharer
(opis odcinka | odcinek online)
Morgana nie ustaje w wysiłkach, aby zaszkodzić Merlinowi. Tym razem zawiera sojusz z czarodziejem Alatorem, który jest rycerzem i jednocześnie wpływowym wyznawcą pradawnego kultu. Wspólnie z magiem, posiadającym wielką moc, Morgana próbuje zmienić przeznaczenie. Istnieje niebezpieczeństwo, że ukrywany przez Merlina sekret wyjdzie na jaw. 

4x08 (47) Lamia
(opis odcinka | odcinek online)
Młody czarodziej zostaje wysłany do odległej wioski, której mieszkańcy cierpią z powodu tajemniczej, nieuleczalnej choroby. Podczas wyprawy towarzyszą mu Gwen, Leon, Percival, Gwaine i Elyan. Na miejscu Merlin próbuje leczyć chorych przy pomocy swoich magicznych mocy, ale nie udaje mu się przywrócić nikomu zdrowia. Postanawia wrócić do zamku i poprosić o pomoc Gaiusa. W drodze powrotnej towarzysze Merlina ratują z rąk przestępców tajemniczą Lamię. Krótko później rycerze stają się agresywni, szczególnie wobec młodego czarodzieja. Stopniowo wychodzi na jaw, że Lamia jest niezwykle niebezpieczną czarownicą. 

4x09 (48) Lancelot z Jeziora / Lancelot du Lac
(opis odcinka | odcinek online)
Morgana nie chce dopuścić do ślubu Arthura i Gwen. W tym celu przywołuje do świata żywych sir Lancelota. Mężczyzna pojawia się na zamku, wzbudzając powszechną radość. Jedynie Merlin jest podejrzliwy wobec nagłego przybycia rycerza, będącego w pełni sił. Tymczasem Gwen robi wszystko, aby oprzeć się pokusie zdradzenia Arthura z Lancelotem. Wie, że jej niewierność mogłaby zagrozić przyszłym losom całego królestwa. Wysiłki Gwen utrudnia jednak magiczny prezent, ofiarowany jej przez Lancelota. 

4x10 (49) Zwiastun nowych czasów / A Herald of the New Age
(opis odcinka | odcinek online)
Rycerze przybywają do odludnego sanktuarium, ukrytego w lesie. Doszło w nim do masakry druidów. Merlin ostrzega towarzyszy, by niczego nie dotykali z obawy przed uwolnieniem mrocznych sił. Elyan ignoruje tę radę. Od tej pory prześladuje go duch pewnego chłopca. Namawia rycerza do zabicia króla. 

4x11 (50) Serce łowcy / The Hunters Heart
(opis odcinka | odcinek online)
Z powodów politycznych Arthur zaręcza się z Mithian, księżniczką z sąsiedniego królestwa. Na nadzieję, że ich małżeństwo zjednoczy oba kraje. Tymczasem Gwen przebywa na wygnaniu w odludnej wiosce. Zostaje porwana przez grupę przestępców, której przewodzi Helios. Podczas pobytu w niewoli odkrywa, że herszt bandy jest sojusznikiem Morgany. Wspólnie z czarodziejką uknuł on plan podporządkowania sobie Królestwa Camelot.  

4x12 (51) Miecz w kamieniu cz. I / The Sword in the Stone Part 1
(opis odcinka | odcinek online)4x13 (52) Miecz w kamieniu cz. II / The Sword in the Stone Part 2
(opis odcinka | odcinek online)


4 komentarze:

 1. Widzę że uwielbiasz Przygody Merlina w takim razie mam małe pytanko odnośnie sceny w której Arthur i Gwen zostają przyłapani przez Uthera i Morgane na pocałunku w lesie. Nie mam zielonego pojęcia gdzie mogła bym zobaczyć ten odcinek, proszę pomocy. Znalazłam ten urywek na Yt jest od 1:40 i do 2:16 a tu link do filmiku - https://www.youtube.com/watch?v=MO9YH9GxRuE z góry dziękuję i twój blog jest meega pomocny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. chodzi Ci pewnie o 10 odcinek 3 sezonu czyli "Królowa serc" :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Na stronie seansik.pl lub alekino.tv są wszystkie sezony i odcinki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej a wiesz może w którym odcinku było to otrucie Artura?

  OdpowiedzUsuń